Blog

Svatební den očima fotografa

13.08.2015 22:48

 

Svatební den očima fotografa

        Jistě se mnou budete souhlasit, že svatební den je velmi významný v životě každého člověka. A protože podobných dní nikdo neprožije mnoho, měla by si ho svatební dvojice pořádně užít. Tedy podle svých přání a představ. Jistě, nastávající novomanželé dostanou nejspíš doporučení ze všech stran - na co nezapomenout a jak by takováto událost měla vypadat. Budou nejspíš vždy dobře míněná a hlavně od rodičů, kteří si tento velký den už minimálně jednou prožili, ale samozřejmě v jiné době. 

        Rady můžou být skvělé i užitečné, a proto si také jednu dovolím: poraďte se především s vlastní intuicí! Co vám říká? Intuice má podle mých zkušeností vždycky pravdu! Chci tím říct - nenechte se ovlivňovat svým okolím hlavně tam, kde to tzv. necítíte a vlastně chcete sami něco jiného.

         Jako profi fotograf jsem absolvoval opravdu už mnoho svateb. Můžu vám proto říct, že k nejnezdravějším tlakům, jimž novomanželé na své vlastní svatbě ke své vlastní škodě podléhají, patří časový stres a přílišné se přizpůsobování ostatním svatebčanům: že je na to či ono moc horko či zima, že hosté mají po obřadu hlad a žízeň a je tedy třeba spěchat na hostinu, atd.  Řiďte se svojí intuicí a svým přáním, splňte si všechna očekávání, která od svého velkého dne máte - a budete spokojeni! 

        Využijte naplno tento váš jedinečný, neopakovatelný den, kdy budete středem vesmíru. A patří-li  dokument z něho, tedy fotky či video mezi vaše "svatební priority," věnujte jim opravdu čas. Jistě, každý je jiný. Jestliže třeba nevěsta řekne "máme na to čtvrt hodinky" a uštvaný fotograf jen 10 minut nahání do skupinky všechny svatebčany, měla by vědět, že pokud chce mít ze své svatby prvotřídní fotografie, tak právě učinila objektivně nesplnitelnou objednávku.  Všechno opravdu chce svůj (tedy rozumný) čas. To nám ostatně už jako studentům "vtloukal do hlavy" i náš známý Pan fotograf profesor Šmok (svého času vedoucí katedry fotografie na pražské FAMU), když říkal: "...jen génius může vytvořit v krátkém čase vynikající fotografie bez přípravy."  A dodával "a to ještě jen občas."

    Nezapomenu na to, jak jsem dokumentoval kdysi dávno příteli svatbu a na focení jsme měli celé 3 hodiny! Jezdili jsme po zajímavých místech v Praze, vzali to přes lodičky na Vltavě, na Kampu, Novotného lávku, Staroměstské nám, Pražský hrad, Belveder.... a jen tak mohly vzniknout opravdu parádní snímky, které stojí za to prohlížet a ukazovat ještě dneska. 

    Je zkrátka jen na Vás, jak se rozhodnete. Kolik času a energie chcete focení vlastní svatby či jiné události věnovat.  Věřte, že náš zájem je Vám zhotovit fotografie v nejvyšší kvalitě nejen technické, ale i výtvarné. 

Na Vaši svatbu se s foťákem či kamerou těší Váš reportér Pavel.

Digitální doba - jak dlouho ještě?

24.03.2015 19:11

Digitální doba - jak dlouho ještě? 

 Když mi jednou babička, která byla už v pokročilém věku, ukazovala rodinné album, nejstarší fotografie v něm pocházely ještě z 19. století. Uvědomil jsem si nejen jak ten čas rychle běží, ale zároveň i to, jaké proměny v oblasti medií přináší. Jako profesionální fotograf jsem v tu chvíli nemohl nemyslet na to, jak úžasné je posílat do světa informace o lidech, věcech a událostech skrze objektiv vlastní kamery. Reálný obraz před vámi sice zvěční přístroj, který držíte v ruce, přesto mu můžete rychlou spouští vtisknout emoci i část svého pohledu na svět.    

    Také jsem přemýšlel o tom, kdo to má v sdělování obrazů těžší. Zda malíři, kteří mají čisté plátno a kulisy, které na plátně "hrají" tam přidávají, nebo fotografové, kteří naopak mají před sebou scénu natolik plnou kulis, že musí ty, které "nehrají" odstraňovat. Mimochodem - víte, že mnozí malíři se zpočátku cítili fotografií ohroženi?

    Psal se rok 1839, kdy slavný fyzik Francois Arago oznámil na francouzské Akademii věd vynález fotografie. Záhy poté davy zvědavých a nadšených Pařížanů vzaly útokem obchody optiků, aby si nové zázračné zařízení, které tak věrně zachycovalo skutečnost, mohly zakoupit. Jen v Paříži bylo prodáno na dva tisíce komor a více než půl milionu desek citlivých na světlo. Lidé tehdy podlehli vlivu mysticismu, neboť přisuzovali objevu nadpřirozenou moc. Mnoho malířů dokonce štětec vyměnilo za světlo a plátno nahradilo citlivou měděnou deskou. Zatímco někteří viděli ve fotografii výdělek a mnozí konec malování, jiní ji chytře začali používat jako skicu pro svoji malbu....

     A jak jsme na tom dnes? Fotografie, video, a další media nás provázejí na každém kroku. Klasickou papírovou fotografii na čas sice převálcovala digitální, ale ta klasická nezmizela a hned tak nezmizí. Zůstala v barevné i černobílé variantě. Zkrátka, nikde není už místečka, kde by fotgrafie nehrála nějakou roli. I díky ní jsme všichni doslova zahlceni přívalem informací...

    Také jste si někdy řekli:  musím se už konečně zastavit! Nenechat se unášet tou překotnou vlnou, o níž nikdo neví, kam nás odnese! Také jste si řekli: mám tolik krásných fotek ve svém mobilu, fotoaparátu, v kameře a nemám ani čas si je prohlídnout? A už je jich tolik, že se v nich ani pořádně nevyznám....!

    I já přemýšlím, jak trochu ten "proud spěchu a množství" přerušit a uspořádat, aby si lidé našli nejenom čas na sebe, ale i na své nafocené vzpomínky, které jim dělají radost, protože zachycují chvíle, z nichž vyzařuje spokojenost a láska. A takové chvíle jsou přeci pro nás všechny povzbuzení na naší další cestě! Reálně zachycené naše krásné chvíle nás dokáží "nakopnout" k dalším úspěšným, spokojeným a šťastným chvílím...

    A právě tohle bylo jedním z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl podílet se na vytvoření naší nové služby - tvorby FlipAlba na zakázku. Vytvářet digialba pro lidi z jejich vlastních fotek a videí je totiž práce, která mi dává smysl. 

    Těším se na spolupráci s klienty, na interaktivní tvorbu FlipAlba, které vytvoříme společně. 

Pavel Chadima, fotograf, kameraman a grafik