Svatební den očima fotografa

13.08.2015 22:48

 

Svatební den očima fotografa

        Jistě se mnou budete souhlasit, že svatební den je velmi významný v životě každého člověka. A protože podobných dní nikdo neprožije mnoho, měla by si ho svatební dvojice pořádně užít. Tedy podle svých přání a představ. Jistě, nastávající novomanželé dostanou nejspíš doporučení ze všech stran - na co nezapomenout a jak by takováto událost měla vypadat. Budou nejspíš vždy dobře míněná a hlavně od rodičů, kteří si tento velký den už minimálně jednou prožili, ale samozřejmě v jiné době. 

        Rady můžou být skvělé i užitečné, a proto si také jednu dovolím: poraďte se především s vlastní intuicí! Co vám říká? Intuice má podle mých zkušeností vždycky pravdu! Chci tím říct - nenechte se ovlivňovat svým okolím hlavně tam, kde to tzv. necítíte a vlastně chcete sami něco jiného.

         Jako profi fotograf jsem absolvoval opravdu už mnoho svateb. Můžu vám proto říct, že k nejnezdravějším tlakům, jimž novomanželé na své vlastní svatbě ke své vlastní škodě podléhají, patří časový stres a přílišné se přizpůsobování ostatním svatebčanům: že je na to či ono moc horko či zima, že hosté mají po obřadu hlad a žízeň a je tedy třeba spěchat na hostinu, atd.  Řiďte se svojí intuicí a svým přáním, splňte si všechna očekávání, která od svého velkého dne máte - a budete spokojeni! 

        Využijte naplno tento váš jedinečný, neopakovatelný den, kdy budete středem vesmíru. A patří-li  dokument z něho, tedy fotky či video mezi vaše "svatební priority," věnujte jim opravdu čas. Jistě, každý je jiný. Jestliže třeba nevěsta řekne "máme na to čtvrt hodinky" a uštvaný fotograf jen 10 minut nahání do skupinky všechny svatebčany, měla by vědět, že pokud chce mít ze své svatby prvotřídní fotografie, tak právě učinila objektivně nesplnitelnou objednávku.  Všechno opravdu chce svůj (tedy rozumný) čas. To nám ostatně už jako studentům "vtloukal do hlavy" i náš známý Pan fotograf profesor Šmok (svého času vedoucí katedry fotografie na pražské FAMU), když říkal: "...jen génius může vytvořit v krátkém čase vynikající fotografie bez přípravy."  A dodával "a to ještě jen občas."

    Nezapomenu na to, jak jsem dokumentoval kdysi dávno příteli svatbu a na focení jsme měli celé 3 hodiny! Jezdili jsme po zajímavých místech v Praze, vzali to přes lodičky na Vltavě, na Kampu, Novotného lávku, Staroměstské nám, Pražský hrad, Belveder.... a jen tak mohly vzniknout opravdu parádní snímky, které stojí za to prohlížet a ukazovat ještě dneska. 

    Je zkrátka jen na Vás, jak se rozhodnete. Kolik času a energie chcete focení vlastní svatby či jiné události věnovat.  Věřte, že náš zájem je Vám zhotovit fotografie v nejvyšší kvalitě nejen technické, ale i výtvarné. 

Na Vaši svatbu se s foťákem či kamerou těší Váš reportér Pavel.